عملکرد غبارگیر صنعتی

دستگاه های غبارگیر صنعتی نقشی حیاتی در نزدیکی ماشین‌آلات و تجهیزات فرآوری و در سالن‌های تولید ایفا می‌نمایند. با یک دستگاه غبارگیر صنعتی برخوردار از فیلتر مناسب، تقریبا تمامی تراشه ها و ذرات گرد و غبار قابل جدا شدن می‌باشند. فرآیند جمع آوری دوده و گرد و غبار با اتصال مستقیم غبارگیر صنعتی به بخشی از دستگاه یا از طریق خطوط انتقالی همانند هودها یا بازوها غبارگیری صنعتی انجام می‌گیرد.

سیستم فیلتراسیون و غبارگیری قدرتمند این مکنده ها نیز موجب جمع آوری تمام ذرات و غبارات محیط می شود. این سیستم، از فیلتر های کیسه ای تشکیل شده که با سطح فیتراسیون بالا، حجم زیادی از هوا را درون خود جای می دهند. همچنین امکان جمع نمودن ذرات ریز قبل از انتشارو پراکندگی در محیط و در نقطه تولید، از دیگر امکاناتی است که توسط غبار گیر ها فراهم شده است.

به بیان دیگر غبارگیر صنعتی می تواند به کابین دستگاه وصل شود و تمامی گرد و غبار تولید شده درون کاربین را مکش کند. علاوه بر این غبارگیر صنعتی می تواندبصورت یک خرطومی انعطاف پذیربه بخشی از دستگاه متصل شده یا بصورت کانالی ثابت نزدیک به محل ایجاد گرد و غبار قرار گرفته و همزمان با ایجاد گرد و غبار در همان نقطه آن را جمع آوری نماید. باید توجه داشت که تنها، ذرات گردو غبارشناور در هوا توسط این نوع از مکنده ها قابل جمع آوری می باشند یعنی ذراتی که دارای حجم بالا و اندازه بسیار کوچک هستند. بنابراین دستگاه غبارگیر صنعتی دارای قدرت مکش کم و سرعت مکش بسیار بالا می‌باشد زیرا در جایی که لازم است مکش مواد از فاصله دورتر انجام گیرد، نیاز به افزایش قطر دهانه مکش می‌باشد، افزایش قطر دهانه مکش، افت سرعت حرکت هوا را به همراه دارد برای جلوگیری از این افت و انتقال کامل مواد جمع آوری شده به مخزن لازم است سرعت مکش غبارگیر صنعتی افزایش یابد.

هوای آلوده به گرد و غبار از طریق کانال ورودی دستگاه در قسمت بدنه کثیف بوسیله فن نصب شده در قسمت فوقانی به داخل دستگاه مکیده می شود بخشی از گرد و غبار در قسمت هاپر از هوا جدا شده داخل مخزن می ریزد ذرات ریزتر در سطح داخلی فیلتر می نشیند و هوای تمیز از قسمت دهش فن خارج می شود.

مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی

حذف هزینه طراحی، محاسبات کانال کشی و اجرای آن

در صورت تغییر وضعیت استقرار ماشین آلات، دستگاه غبارگیر را می توان با کمترین هزینه از محلی به محل دیگر انتقال داد در صورتیکه در سیستم مرکزی کل کانال کشی باید تغییر داده شود.

سیستم غبارگیر صنعتی کامل شامل اجزا زیر است

کیسه فیلتر، سیستم تمیز کننده فیلترها ، فن مکنده فشارقوی . هاپر یا مخزن جمع آوری گرد و غبار با سیستم سریع و هوابندی ساده، امکان انتخاب چند ورودی هوا با قطرهای مختلف و تابلو فرمان مورد نیاز است .

اجزای اصلی غبارگیر جیست؟

کیسه های فیلتر: کیسه های فیلتر اصلی ترین جزء غبارگیر جیست هستند. این کیسه ها از انواع مختلفی از مواد مانند پارچه، کاغذ و پلاستیک ساخته می شوند.

قاب فیلتر: قاب فیلتر کیسه های فیلتر را در جای خود نگه می دارد.

سیستم تمیز کردن فیلتر: سیستم تمیز کردن فیلتر برای تمیز کردن کیسه های فیلتر از مخمر استفاده می شود

 

 

 

چگونه می توان عمر مفید غبارگیر صنعتی را افزایش داد؟

استفاده از غبارگیر مناسب: برای ذرات با اندازه های مختلف باید از غبارگیر مناسب استفاده کرد.

تعویض منظم فیلترها: فیلترهای غبارگیر باید به طور منظم تعویض شوند تا از فرسودگی زودرس غبارگیر جلوگیری شود.

تمیز کردن منظم غبارگیر: غبارگیر باید به طور منظم تمیز شود تا از تجمع ذرات در فیلترها و سایر اجزای غبارگیر جلوگیری شود.

تنظیم صحیح غبارگیر: غبارگیر باید به طور صحیح تنظیم شود تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود

 

 

 

 

تازه ترین پروژه ها