بگ فیلتر بعنوان یکی از پر طرفدار ترین انواع سیستم های غبارگیر صنعتی (فیلتراسیون صنعتی) شناخته می شود. این سیستم فیلتراسیون در صنایعی همچون کارخانجات سیمان ، ذوب آهن ، کوره های ذوب فلزات ، ریخته گری ، صنایع غذایی و دارویی و… بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .با توجه به تجربیات بدست آمده در سیستم های تهویه صنعتی این سیستم قابلیت انطباق پذیری و مانور بالایی در هر نوع صنعتی را از خود نشان می دهد .همچنین بعلت راندمان بالای کاری بسیار قابل اتکا می باشد .سیستم غبارگیر بگ فیلتر با نام های دیگری همچون غبارگیر کیسه ای یا غبارگیر خشک شناخته می شود.
سیستم بگ فیلتر دارای کاربرد بسیار فراوانی در محیط های صنعتی و در سیستم های تهویه صنعتی موضعی می باشند. بگ فیلترها از یک محفظه تشکیل شده است که فیلترهای کیسه ای درون آن قرار دارند. مکانیزم عمل بگ فیلتر بدین صورت است که بعد از خروجی آن یک فن سانتریفیوژ قرار داده می شود و فن سانتریفیوژ با مکش هوا باعث می شود هوای آلوده وارد محفظه ی بگ فیلتر شود. مسیر جریان هوا در درون محفظه ی بگ فیلتر به گونه ای است که هوای ورودی برای خارج شدن باید از سطح فیلتر های کیسه ای عبور نماید. با عبور هوا از فیلتر های کیسه ای گرد و غبار بر روی آن مانده و هوای تمیز از خروجی محفظه ی بگ فیلتر خارج می شود .
فیلتر های کیسه ای بگ فیلتر را اکثرا می توان تمیز نمود. بطور کلی پاکسازی این نوع از فیلتر های کیسه ای معمولا به سه روش صورت می گیرد که عبارت از تکان دادن، جریان معکوس، هوای فشرده یا پالس جت می باشند .

چه عواملی بر مزایای بگ فیلتر تأثیر می گذارند؟

نوع فیلتر: نوع فیلتر بگ فیلتر تأثیر زیادی بر راندمان جذب آن دارد. فیلترهای بگ فیلتر از انواع مختلفی از مواد مانند پارچه، کاغذ، پلاستیک و فلز ساخته می شوند. هر نوع فیلتر دارای مزایا و معایب خاص خود است.

اندازه کیسه ها: اندازه کیسه های بگ فیلتر بر راندمان جذب آن تأثیر می گذارد. کیسه های بزرگتر معمولاً راندمان جذب بالاتری دارند.

روش تمیز کردن فیلتر: روش تمیز کردن فیلتر بر راندمان جذب آن تأثیر می گذارد. روش های تمیز کردن فیلتر بگ فیلتر شامل روش های دستی، مکانیکی و پالس جت است. هر روش تمیز کردن دارای مزایا و معایب خاص خود است

بررسی بگ فیلترها بر اساس نوع پارچه فیلتر

بگ فیلتر پارچه ای ساده: این نوع بگ فیلتر از پارچه ساده ای ساخته شده است. این نوع بگ فیلتر ارزان ترین نوع بگ فیلتر است، اما راندمان جذب آن نسبت به سایر انواع بگ فیلتر کمتر است.

بگ فیلتر پارچه ای بافته شده: این نوع بگ فیلتر از پارچه ای بافته شده ساخته شده است. این نوع بگ فیلتر راندمان جذب بالاتری نسبت به بگ فیلتر پارچه ای ساده دارد.

بگ فیلتر پارچه ای غیر بافته شده: این نوع بگ فیلتر از پارچه ای بدون بافت ساخته شده است. این نوع بگ فیلتر راندمان جذب بالاتری نسبت به بگ فیلتر پارچه ای ساده دارد و همچنین در برابر پارگی مقاوم تر است.

بگ فیلتر لانه زنبوری: این نوع بگ فیلتر از پارچه ای با بافت لانه زنبوری ساخته شده است. این نوع بگ فیلتر راندمان جذب بالاتری نسبت به سایر انواع بگ فیلتر دارد و همچنین در برابر پارگی مقاوم تر است

تازه ترین پروژه ها